Určení optimální struktury financování je velice obtížný a zodpovědný krok. Tato rozhodnutí bývají pro firmy klíčová a jde o to, vybalancovat výhody a možná rizika. Dnešní hodnota peněz je jiná, než budoucí – a současná rozhodnutí se neprojeví hned. Je tedy nutné brát v úvahu faktor času a faktor rizika.
Krátkodobý cizí kapitál je dluhem podniku a je splatný do jednoho roku. Substituce vlastního kapitálu dluhem přináší zlevnění nákladů na celkový kapitál až do určité míry zadluženosti. Poté náklady začnou růst.
Výhody využití krátkodobého cizího kapitálu
- Cizí kapitál je často levnější než vlastní a tím zvyšuje rentabilitu podniku (působí zde tzv. finanční páka).
- V případě cizího kapitálu působí daňový štít – úrok z úvěru (tedy cizího kapitálu) je obvykle daňově uznatelný (úrok jako součást nákladů snižuje zisk).
- Krátkodobý cizí kapitál lze obvykle získat snáze a rychleji než dlouhodobý.
- Vlastní kapitál je mnohem rizikovější. Akcionáři nebo majitelé nemají v případě likvidace právo na likvidační zůstatek, jejich nároky jsou uspokojeny až po uspokojení ostatních věřitelů.
Nevýhody
- Snížení úvěruschopnosti. Každý další úvěr zvyšuje riziko, že firma nebude schopna hradit včas své závazky nebo pro ni bude složitější získat další úvěr.
- Každý další úvěr může být dražší, neboť je podnik pro banky rizikovější.
- Vysoká zadluženost snižuje finanční stabilitu a může představovat riziko bankrotu.
- Cena cizího kapitálu se může měnit v důsledku pohybu úrokových sazeb.
Zvažujete využití provozního financování? Plánujete rozšířit výrobu, přijmout nové zaměstnance, nakoupit vybavení? Nebo vám dělají starosti neproplacené faktury a hromada závazků?
Se získáním krátkodobého financování vám rádi pomůžeme. Vyřízení je snadné a rychlé, kontaktujte nás pro více informací.
JD Decentia