Rok 2023 přinese velké novinky v datových schránkách. Připravte se na ně už teď a nenechte se změnami zaskočit. S účinností od 1.1.2023 bude datová schránka automaticky zřizována:

  • Každé právnické osobě – nejen firmám zapsaným v obchodním rejstříku (jako dosud), ale také těm, které jsou zapsány ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, společenství vlastníků jednotek nebo obecně prospěšných společností.
  • Každé fyzické podnikající osobě – dosud byly datové schránky OSVČ zřizovány pouze na základě jejich žádosti, nyní jim však DS zřídí Ministerstvo vnitra automaticky.
  • Každé fyzické osobě zapsané v základním registru obyvatel, která použije prostředek „vydaný v rámci kvalifikovaného systému elektronické identifikace“ (například občanka s čipem, bankovní identita, NIA ID, čipová karta pro vytvoření kvalifikovaného elektronického podpisu; podle stejného předpisu se změny dočkají i ti, kteří si přes internet zjišťují například stav svého řidičského bodového konta nebo využijí jinou elektronickou službu státu.) Tito lidé si ale budou moci DS deaktivovat. Je ale nutné o znepřístupnění požádat! V opačném případě budete povinni s úřady komunikovat prostřednictvím DS.

Co vás se zřízením datové schránky čeká?
Především elektronická komunikace s úřady. DS pravidelně kontrolujte! Dokument se stává doručeným v momentě přihlášení – nebo po uplynutí 10 dnů v případě, že se nepřihlásíte (= tzv. fikce doručení).

Datové schránky si zatím velkou oblibu nezískaly, nicméně přináší spoustu výhod.
Nabízí časovou úsporu a svým způsobem zjednodušení, ušetříte také za doporučené dopisy. Vše vyřešíte elektronicky z pohodlí domova nebo kanceláře. Už žádné zbytečné tisknutí, autogramiády a běhání na poštu. Další velkou výhodou je přehlednost.
Dejte si ale pozor na to, že dokumenty v DS zůstanou pouze 90 dnů! Včas si vše stáhněte do PC nebo využijte úložiště na portálu občana, aplikaci Datovka či placený Datový trezor.

 

Založení datové schránky je bezplatné. Stejně jako posílání a přijímání datových zpráv při komunikaci s veřejnou správou. Při komunikaci s firmami nebo jinými fyzickými osobami vás bude stát odeslání zprávy 5 Kč, přijímání je zdarma.

 

Děsí vás používání datové schránky? Nemějte obavy, s vaší novou datovkou vás rádi spřátelíme – nebo rovnou část vašich povinností převezmeme.

 

JD Decentia, s.r.o.
Firemní správa

#jddecentia #firemnisprava #datovaschranka
Zdroj: businessinfo.cz, mesec.cz